Ліполіз чи ревіталізація? Нова сходинка у корекції вікових змін деформаційного типу старіння
Одним з надскладних морфортипів старіння для корекції інволютивних проявів є деформаційний тип та його відведення – деформаційно-набряковий. Досить вузький спектр косметологічних процедур дозволяють отримати позитивну динаміку, при цьому ін’єкційні процедури мають ряд обмежень:
- За рахунок гідрофільності жирової тканини введення ін’єкційних препаратів може провокувати набряклість та ще більше збільшення об’ємів – гіалуронвмісні препарати, бустери, препарати з посиленим складом – не найкращий вибір для роботи з такими пацієнтами;
- Моделювання овалу, навіть наповнювачами на основі гідроксиапатиту – досить обмежене, враховуючи і без того виразні об’єми та площу обличчя;
- Використання ліполітиків дає результат але тривалість курсу та очікування ефекту грають важливу роль, особливо у будуванні комплаенсу між пацієнтом та лікарем.
То, на що варто орієнтувати пацієнта або що обіцяти?
Вагомий процент лікарів налаштовані відправляти пацієнта на пластичну корекцію, з попередньою підготовкою або без. І не можна сказати, що вони неправі. Це один із швидких та результативних методів отримання бажаного результату. Але не всі пацієнти з цим згодні. Навіть повна довіра до лікаря-косметолога не спростує той факт, що не всі готові на оперативні втручання з ряду причин, де страх найголовніша з них.
Що можна запропонувати таким пацієнтам та які протоколи створювати?
Для початку, потрібно чітко намалювати портрет таких пацієнтів, що полегшить задачу формування протоколу:
- пацієнти з «попливлим» овалом, втрата чіткості лінії нижньої щелепи;
- гіпертрофія поверхневих жирових пакетів обличчя;
- схильність до набряклості, затримки рідини протягом дня або вранці;
- формування «другого підборіддя» та так званих брилів;
- овал обличчя поступово набуває вигляду перевернутого рівностороннього трикутника.
Механізм формування цих проявів досить простий: внаслідок хронологічних вікових процесів, резорбції кісткової тканини, сповільнення синтезу волокон дермального шару утворюються зони з дефіцитом об’єму. В свою чергу, поверхневі жирові компартменти, які до того ж, схильні до утримання рідини, гіпертрофуються, збільшуються у об’ємі та створюють відчутний тиск на колагенові тяжі та зв’язковий апарат. Перерозтягнення утримуючих зв’язок створюють «кармани» у нижній третині обличчя, субментальній зоні, до яких потрапляють поверхневі жирові пакети. І ми бачимо не тільки їх гіпертрофію але і деформації рис обличчя.
Як будувати протокол:
- Регулярно, фоном завжди працюємо з лімфодренажем. Це може бути досить широкий спектр різних процедур: робота з м’язовим каркасом обличчя та обов’язково шиї – масажі, мікротокова терапія, різноманітні водні процедури та пресотерапія, інші апаратні маніпуляції.
- За необхідності контроль та корекція постави, робота зі стовбуровою системою шиї та спини.
- Загальні рекомендації способу життя та звичок, режиму сну та відпочинку, водного режиму та харчування з обмеженням солі та інших продуктів, що провокують затримку рідини.
- Серед косметологічних процедур: дренажна терапія, ліполіз, оцінка дефіциту об’єму та за необхідності точкова об’ємна корекція, апаратні методики – SMAS, мікроголковий RF ліфтинг, ниткові методи корекції, колагеностимулюючі процедури.
Враховуючи, що дренажна робота – це постійний фоновий режим, розглянемо варіанти ліполітичної корекції, як другий етап роботи з деформаційним типом старіння. Ми розуміємо, що працювати у зоні обличчя з прямими ліполітиками не рекомендується, а у країнах ЄС взагалі заборонено їх використання. Але, один дренаж, навіть самий потужний не зменшить гіпертрофії компартментів та розмір адіпоциту. Тому, варто розглядати препарати, які можуть одночасно впливати на:
- клітини адіпоцити
- процес ліполізу
- ревіталізацію шкіри, з метою посилення її тонусу та профілактики провисання, дряблості після ліполізу.
Одним із бестселерів є препарат Prostrolane Inner-B, який поєднує у собі одночасно властивості ліполітика та ревіталізанта.
До складу препарату входить гіалуронова кислота, яка є матрицею для активних компонентів – пептидів.
4 пептиди препарату, які поступово вивільнюються із матриці та мають довготривалий вплив на клітини шкіри, забезпечують наступні дії:
- Сповільнюють ліпогенез у адіпоцитах – накопичення тригліцеридів та їх акумуляцію;
- Активують процес ліполізу та прискорюють виведення, утилізацію продуктів розпаду жирів – воду та жирні кислоти;
- Зменшують розмір адіпоциту;
- Стимулюють синтез волокон дерми з метою ущільнення та підвищення тонусу шкіри.
Кожен з пептидів безпосередньо потрапляє у шкіру та утворює тісну комунікацію з рецептором на поверхні клітин – адіпоцитів, фібробластів, кератиноцитів.
Техніка корекції – за допомогою канюлі 25-22G 50-70 мм або голки 30G 13 мм вводимо препарат у гіпертрофовані жирові пакети середньої та нижньої третини: назолабіальний, медіальний, латеральній та середньощічний, нижньощелепні жирові пакети та преплатизмальний жир.
Глибина введення – поверхневі компартменти, від 4 до 6-8 мм. Об’єм на введення – 0,1 мл. Курс процедур 4 з інтервалом 2 тижні. Препарат легкий у корекції адже не пече, не має довготривалої реабілітації та ускладнень.
Така корекція може бути як у вигляді монотерапії, так і поєднуватись з іншими методиками – контурна пластика, мезотерапія, підготовка до СМАС або RF-ліфтингу.